Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń

bez.jpg

VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku uczestniczyło w II Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna szkoła - Bezpieczny uczeń”, którego organizatorami byli redakcja miesięcznika Perspektywy Europejskie oraz Fundacja Państwo Obywatelskie a także Komitet Honorowy, do którego zaproszeni zostali:
Minister Edukacji Narodowej,
Minister Sprawiedliwości,
Przedstawiciele Sejmu i Senatu,
Przedstawiciele Stowarzyszeń Nauczycielskich,
Przedstawiciele Kuratoriów Oświaty,
Komendant Główny Policji,
Rektorzy i Dziekani uczelni oraz wydziałów pedagogicznych, Naukowcy,
Przedstawiciele organizacji obywatelskich, samorządów terytorialnych.

VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku zostało laureatem konkursu i otrzymało tytuł „Bezpiecznej szkoły”.

Hasło edycji konkursu brzmiało: „Prawo, Przyjaźń, Tolerancja”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs służył podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
Nasze Liceum przystępując do konkursu przyjęło na siebie realizację następujących zadań:

-   Przeprowadzenie konwersatoriów na następujące tematy:
„Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia”,
„Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić”,
„Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”,
„Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność”.

-     Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”.

-     Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)”.

-     Przeprowadzenie, we wszystkich klasach debaty uczniowskiej nt. „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.

-     Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. „Bezpieczne zachowanie
w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.”.

-     Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem „Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”; gdzie szukać pomocy”.

Jury konkursu oceniło bardzo wysoko realizację zadań i przyznało szkole wyróżniający tytuł.