Edukacja globalna

edu.jpg

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku przystąpiło do realizacji projektu „Edukacja globalna”, a  w ramach projektu także do 18. edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej pod hasłem: „RazemDlaPokoju”. Głównym motywem wydarzenia było promowanie idei wspólnego działania na rzecz pokoju na świecie.

Uczniowie wraz z nauczycielami aktywnie włączyli się w Tydzień Edukacji Globalnej, organizując i uczestnicząc w różnego typu wydarzeniach: spotkaniach dyskusyjnych, akcjach społecznych, warsztatach, wykładach, wystawach, pokazach filmowych i koncertach. W szkole odbyły się m. in.:

1. Spotkania z wolontariuszem, pod hasam  „Leczyć z pasją”.
  2. Debata „Wolność w epoce globalizmu” z udziałem uczniów

VII LO i Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach z Białorusi.

1. „Pokój na świecie w liczbach” – prezentacja, plakat.
  2. Konkurs plastyczny RazemDlaPokoju
  3. Wystawa pt.: „I heve a dream” J.L. King.
  4. Konkurs recytatorski – „W obronie pokoju na świecie”.

Dzięki udziałowi w projekcie ”Edukacja globalna” uczniowie pogłębili świadomośćistnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca  – wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznycho charakterze globalnym.