Matematyka dla smyka

27400305_1658204817602028_1162329044_n.jpg

Uczniowie klasy I a z VII Liceum Ogólnokształcącego zawitali 11 kwietnia w klasie I a Szkoły Podstawowej Nr 3 by porozmawiać z młodszymi kolegami o matematyce.  Głównymi bohaterami spotkania były prostokąty, kwadraty, trójkąty i graniastosłupy i ostrosłupy.

Licealiści rozpoczęli od rozmowy z uczniami jakie znają figury: kwadrat, prostokąt, trójkąt. Na przygotowanych modelach uczniowie liczyli ile boków, kątów, wierzchołków mają pokazywane wielokąty. Potem na scenę wkroczyły bryły. Uczniowie szukali w pokazywanych bryłach kwadratów, prostokątów i trójkątów. Nazywali kolejne bryły i liczyli ile mają krawędzi, ścian oraz wierzchołków. Szło im bardzo dobrze. Następnie dzieci mierzyły i porównywały wysokości i długości krawędzi wielościanów. Bez problemu poradzili sobie z określeniem wysokości nawet w ostrosłupach.

Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem przygotowanych trójkątów, prostokątów i kwadratów. Powstały bardzo ciekawe dzieła z domkami, samolotami, słoneczkami.

Licealiści byli pod wrażeniem wiedzy,  spostrzegawczości i zaangażowania dzieci. Po tej lekcji maluchy na pewno dobrze będą wspominać matematykę.

Lekcja prowadzona przez uczniów z klasy I a przygotowana została w ramach realizacji projektu „Matematyka dla smyka” z Funduszu Młodzieżowego. Ze środków funduszu zostały zakupione wielkie bryły szkieletowe i wielościany nieregularne. Bryły wzbudziły ogromne zainteresowanie, rozbudziły wyobraźnię uczniów, pozwoliły w ciekawy sposób przedstawić stereometrię.

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Mosakowska