Międzynarodowe seminarium w Herning w Danii

13.JPG

W dniach 11–14 listopada 2017 r. w ramach projektu Erasmus+ OurDemocratic Europe dwoje uczniówklas trzecich VII LO wraz z opiekunem wzięło udział w międzynarodowym seminarium w Herning w Danii. Byliśmy gośćmi biblioteki miejskiej, która jest równocześnie miejscem angażującym młodych ludzi w kulturę oraz działania na rzecz rozwoju demokracji europejskiej.

Tematem trzeciego już spotkania uczniów z Polski, Holandii, Belgii i Danii były innowacje w dziedzinach, takich jak sztuka, design, moda, media, sport, zdrowie, ekologia. W trakcie warsztatów uczniowie dyskutowali i wspólnie wypracowywali rozwiązania współczesnych problemów ważnych dla młodych ludzi w całej Europie, wykorzystując metodę design thinking.

Rezultatem intensywnej i twórczej pracy międzynarodowych zespołów były filmy ilustrujące współczesne problemy i ich innowacyjne rozwiązania. Ich prezentacja nastąpiła w trakcie uroczystej Gali Oskarowej.

Pobyt w Danii obfitował w interesujące wydarzenia. Jednym z nich była wizyta w Lego House – miejscu promującym kreatywną zabawę. Kolejnym – możliwość uczestnictwa w koncercie operowym młodych wykonawców z Danii i Wielkiej Brytanii w ramachprojektu Aarchus 2017 Europejska Stolica Kultury. Jeszcze innym – spotkanie integracyjne  w Slagteriet, centrum kultury stworzonym przez młodych ludzi dla młodych ludzi, w którym mają możliwośćspędzania wolnego czasu i rozwijania własnych pasji.

Seminarium międzynarodowe w Danii pozwoliło na wymianę myśli, doświadczeń, pogłębienie zawartych wcześniej przyjaźni oraz zainspirowało uczniów do zaangażowania w działania na rzecz rozwoju demokracji europejskiej inicjowane przez szkoły, biblioteki i inne instytucje kultury.

Tekst: Agnieszka Juźwiak

Archiwum 2017/2018