MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI

1.JPG

Po raz kolejny w naszej szkole 14 marca liczba PI witała uczniów na schodach cyframi swojego nieskończonego, nieokresowego rozwinięcia. Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi.

Uczniowie uczcili ludolfinę biorąc udział w konkursach wspieranych ze środków Funduszu Młodzieżowego, w ramach projektu „DZIEŃ LICZBY PI”.

Pierwszym konkursem był „ PI – zmierz”, czyli mierzenie obwodu koła , jego średnicy i obliczanie ich ilorazu. Drużyny z klas I i II. przyniosły „okrągłe” przedmioty i przyrządy miernicze: linijki, centymetr krawiecki, taśmę mierniczą by sprawdzić, czy rzeczywiście iloraz obwodu do średnicy jest stały. W rachunkach pomagali sobie, korzystając z kalkulatorów zakupionych w ramach projektu „DZIEŃ LICZBY PI” z Funduszu Młodzieżowego. Wyniki różniły się między sobą, ale im dokładniejszych pomiarów dokonali uczestnicy wydarzenia, tym uzyskane ilorazy bliższe były liczbie PI.

W części konkursu „PI - długie” uczniowie musieli wyrecytować najdłuższe rozwinięcie liczby  w systemie dziesiętnym. Tym razem nie pobiliśmy rekordu z poprzedniego : 72 cyfr po przecinku. Za rok kolejna szansa.

Organizatorzy konkursów:

uczniowie klasy I a pod opieką pani Jadwigi Mosakowskiej