Ogólnopolski Konkurs „Historia i Kultura Żydów Polskich”

po2-09.jpg

Pięcioro uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku w ramach przygotowań do ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów Polskich” 27 października 2017 r.  uczestniczyło w dedykowanych im zajęciach w przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej. Młodzież została wprowadzona w klimat narastającego w XX wieku antysemityzmu przez głównego specjalistę Działu Edukacji Bartosza Odorowicza. Kolejnym punktem programu była wizyta w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie młodzież poznała zasady korzystania ze zbiorów czytelni oraz  katalogów pod kątem przygotowań do konkursu.

11 i 12 listopada 2017 roku uczniowie wraz z nauczycielem historii przygotowującym młodzież do konkursu – Panem Januszem Klemensem – udali się do Warszawy. Swoją eskapadę rozpoczęli od obserwacji Biegu Niepodległości, a potem ... zwiedzili „ostańce” i symboliczne upamiętnienia na terenie dawnego Getta, w tym Umschlagplatz, Dom Sierot, Teatr Femina, Kawiarnię Sztuka, Synagogę na Tołmackie, siedzibę żydowskiego Gestapo - „13”. Następnie specjalnie dedykowanymi ścieżkami tematycznymi zwiedzali przez blisko cztery godziny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ostatnim akcentem wieczoru był spektakl w Teatrze Kamienica „Wiera Gran” i spotkanie z aktorami Justyną Sieńczyłło oraz Pawłem Burczykiem. W niedzielę odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, oddając hołd poległym w walce o wolność.

Przygotowania do konkursu stały się żywą lekcją historii i patriotyzmu...

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2017/2018