Uczniowie VII LO w finale ogólnopolskiego konkursu

20171122131416.jpg

W roku szkolnym 2017/2018 odbywa się już XIII edycja konkursu dla uczniów szkół średnich „Historia i kultura Żydów polskich”. Organizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz pod patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Na konkurs wpłynęło blisko 800 prac z całego kraju, z czego tylko 69 zostało zakwalifikowanych do finału.

Miło nam poinformować, że wśród finalistów jest aż trzech uczniów klasy II B o profilu prawno-dyplomatycznym VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Uznanie ekspertów znalazły prace: Julii Apostołowicz „Władysław Szlengel – biografia poety”,  Sebastiana Wójcika ­ „Polskie nurty syjonizmu” oraz Aleksandry Żychskiej – „Wiera Gran – biografia pieśniarki”. 25 maja 2018 r. odbędzie się w Warszawie obrona prac oraz egzamin ustny z sześciu lektur tematycznych (trzech obowiązkowych i trzech dowolnych). Uczniowie, już od początku roku szkolnego, przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela historii Pana Janusza Klemensa. Zwiedzili ścieżkę edukacyjną w Muzeum II Wojny Światowej, a także odbyli wizytę studyjną do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (skąd pochodzi prezentowane zdjęcie).

Trzymamy kciuki za etap finałowy! Najlepsi uczestnicy konkursu mają szansę dostać się bez egzaminu na wybrane kierunki na Uniwersytecie Warszawskim (m. in. historia, filologia polska, orientalistyka (hebraistyka), dziennikarstwo i nauki społeczne) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (Instytut Judaistyki). W 2018 r. również Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego zaproponowała wolny wstęp na studia laureatom konkursu. Laureaci pierwszych miejsc mają okazję wyjechać na tygodniowy pobyt do Izraelu.

Tekst i zdjęcie: Janusz Klemens